Widzisz wypowiedzi znalezione dla frazy: Bocian w rysunku

Temat: Wizerunki bocianów
Dzieci z przedszkola integracyjnego z Łodzi również w tym roku biorą udział w projekcie.
Wczoraj wspólnymi siłami wyczarowaliśmy "Bocianią łąkę".

Każdy mógł coś narysować. Twórcami tej pracy były dzieci od 4 do 7 lat.

Dzieci oglądają bociany w internecie, najpiękniejsze zdjęcia bocianów z internetu i bocianów z okolic Łodzi. Temat tak bardzo spodobał się dzieciom, że od 2 dni jedynym tematem ich rysunkówbociany.

Temat: !Wesele!

mieszanka roznych styli(rysunek bociana+lustro w kształcie serca, itp)...

A jaki to styl, ten bocian? Bo sercowe lustro, to przypuszczam styl kardiologiczny...

Jesli bowiem bocian jest STYLEM polozniczym, to mieszanka polozniczo- kardiologiczna jest jak najbardziej profesjonalna!

Temat: 1
Mam gdzieś rysunek bociana rysowanego właśnie z natury z roku 2005. Jak go znajdę to wkleję. Zazwyczaj albo rysowałem bociany albo któreś z mniejszych, bardziej pospolitych ptaków np. kosy, bogatki itp. Z innymi ptaszynami to ciężko było, jak już udało się narysować część ptaka to odlatywał i nici z rysunku.
Jeszcze najłatwiej to sarny narysować. Wystarczy posiedzieć gdzieś w ukryciu, a sarna sama przyjdzie "pod ołówek"Temat: SZD-9 Bocian
Dzis powiękrzyłem plany Bociana. Są to rysunki z dosć starego Modelarza. Na modelarni postaramy się wykonać z nich kadłub, na którym powstanie forma. Wykonanie kadłuba przewidujemy ze "Styroduru". Postaram się umiescić zdjęcia z prac nad tym oto modelem. Pozdrawiam
Temat: !Wesele!
witam:)
osobiscie Robakowa nie polecam...wystrój nie w moim guscie...mieszanka roznych styli(rysunek bociana+lustro w kształcie serca, itp)...
do Buchny w Bolszewie udaje sie niedlugo wiec bede mogla zdac relacje:)
W gościńcu Wsi Spokojna jestem stałą bywalczynią...urokliwe miejsce, wszytsko urządzone z gustem i samkiem, jedzenie pyszne, obsługa miła, wiec jak najbardziej polecam:)Temat: 1

Nasze Kola na razie nie maja logo...

No i dobrze. Logo jest jedno!. Ewentualnie jak ktos sie juz uprze, to mozna zrobic dopisek mniejszymi literami na logo Towarzystwa (tak jak to bylo na naklejce Oddziału Chełmskiego). Zreszta jakby to wygladało np napis Południowopodlaskie Koło TP "Bocian" i rysunek błotniaka łakowegoTemat: Piosenki, wierszyki, rymowanki
Ratunku! Pomóżcie!
Pamiętam z dzieciństwa śliczny wierszyk o cioci i bocianie (być może tytuł brzmiał "Bocian i Ciocia" czy coś koło tego). Niestety, nie znam autora (chyba kobitka jakaś). Wiersz był w kalendarzu z rysunkami Lutczyna. Pamiętam go fragmentarycznie, a bardzo chciałabym opowiedzieć go moim córciom.

Początek szedł mniej więcej tak:
U mojej cioci jest wielka palma i bocian z długim dziobem
Bocian u cioci?! Bocian w mieszkaniu?! Przepraszam jakim sposobem?
Całkiem zwyczajnie - odrzekła ciocia - z telewizora wyleciał bocian.
Z telewizora?
Prosto z ekranu. Film nadawali "Odlot bocianów".........

Ktokolwiek widział, ktokolwiek zna proszony jest o pomoc w odświeżeniu mojej pamięciTemat: Biuletyn TP "Bocian" KRASKA, nr 14
Drogie Koleżanki i Koledzy!

Zbieramy teksty do kolejnego numeru Kraski. Preferujemy teksty opisujące działania ochroniarskie i służące ochronie przyrody. Ci, którzy nie mieli KRASKI w ręku niech zajrzą tutaj, aby się zorientować o czym piszemy!
Teksty do najbliższego numeru należy przesyłać w wersji elektronicznej do dnia 10 IV br. na mój adres e-mailowy: mirek@bocian.org.pl
Zachęcam również do przesyłania rysunków, które będą mogły obrazować treść przygotowanych tekstów. Oczywiście, jak ktoś nie potrafi rysować, teksty przyjmiemy również. Przewidywany czas druku Kraski - połowa roku!
Zachęcam do współpracy!

W imieniu Zespołu Redakcyjnego
Mirek RzępałaTemat: "Końcik artystyczny II"
Dajmy na to, ja. Taka nieskalana i nieuświadomiona. Ja nawet nie wiem, że bocian dzieci przynosi.
Koniec końców kobietą jestem. Nie zgorszyło mnie to specjalnie.

A teraz trochę konstruktywnej krytyki.
Kreska ładna, cienie dobre. (Ot, specjalistka się odezwała ) Wady są bardziej natury fizycznej.
Rysunek pierwszy. Brak drugiej nogi. Rozumiem, kobieta kaleką być mogła, ale kikut by został. To, jak siedzi, wyklucza schowanie jednej nogi za drugą. Poruszające się dzwoneczki. Skoro w tym pomieszczeniu był wiatr, jej włosy, umieszczone na prawie tej samej wysokości, również powinny się poruszać. Chyba, że użyła lakieru do włosów Maksymalne Utrwalenie z Nivei. Biorąc pod uwagę to, że stanika nie miała, to raczej lakieru też nie, bo to nie te czasy były.
Rysunek drugi. Pępek. Za wysoko i za długi. Kwiatki niedopracowane. Mimo, że stanowiły tło, przypominają trochę te z rysunków siedmiolatka.

Mam nadzieję, że z powyższego tekstu wynika, że zarówno papier, ołówek, jak i treść powyższych rysunków, podobała mi się bardzo.

Dopisek dla uświadomionych kobiet. (Jestem pewna, iż przeczytają go wszyscy.)
Dlaczego dzisiejsi malarze, rysownicy, et cetera, przedstawiają kobiece piersi tak idealnie? Rozumiem, era silikonu, wspaniała technika, jeden zabieg i po krzyku... Tyle że, to strasznie w kompleksy matki polki wpędza. Nie mnie rzecz jasna, bo mnie trudno zakompleksić. Nie można było by wrócić do naturalnego piękna? Rubensie, wróć!

Mirza, w której odezwała się Pierwotna Przewrotność : ]Temat: jak długo trzeba ćwiczyć rysunek żeby się dostać?
Bocian jest rozdarty między upiększaniem na kursie, a "obrzydzaniem" na rysunku. Prawda jest taka, że na zajęciach rysunku już nikt nie uczy nikogo rysować, tylko hmmm, interpretować? To kolejny powód dla którego warto przyłożyc sie do rysowania przed egzaminem, żeby potem nie mieć problemu z rysunkiem, bo jakby było tych problemów mało.Temat: Odznaka wojskowego kontrolera ruchu lotniczego
Dla mnie najważniejsze jest, że udało mi się sprzedać pomysł. Skrzydła, wieża, szachownica i wieniec. To jest w każdym projekcie. Ich kształt i rysunek to możnaby powiedzieć kwestia wrażliwości artystycznej.
Stylistycznie 2-projekt Bociana jest chyba narazie najlepszy. Nie wiem tylko czy skrzydła są oryginalne czy zaporzyczone z US Army Aviator Wings.
Temat się rozwiaja. Myślę, że byłoby sensownie oddzielić dyskusje nad kształtem odznaki od kryteriów jej nadawania, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.
PS Bocian:
Dobrzeby było gryby wieża była w okręgu wyznaczonym przez wieniec a nie wisiała wycięta. To poprawi rysunek odznaki i uprości produkcję.Temat: Poszukiwany motyw bociana


Poszukuje motywu bociana najlepiej niosacego dziecko (ale nie
koniecznie) w postaci np. kreskowki, rysunku, zdjec lub video, moze byc
cos satyrycznego, za linki bede wdzieczny. pzdrv, Gene


witaj mam kilka bocianów ale w formacie gif. jeśli cię interesuje to  
napisz do mnie a ja ci wyśle.Z adresu wytnij ".kropka"
pozdrawiam

Temat: [berniko] Afrykańskie
W niekturych miejscach lekko krzywo, le tylko lekko. Trochę jeszcze można by dopracować oczy. A tak pozatym to znakomite. Dobre wycieniowanie. Ładne. Bardzo ładne. Wrażenie też robi format. I czas. 5h to naprawde niezły czas. Postać po lewej ma chyba za wąską szyję.

A z bocianem moim zdaniem przekombinowałaś. Wyglada jak doklejony na siłę. Co więcej odstaje od poziomu rysunku. Ogon za bardzo rozcapierzony, wyciągnięte w tył nogi za mało wyraźne. Pozatym bocian biały jest równie polski co afrykański, bo w Afryce zimuje
Temat: zrób zdjęcie bociana
zabawę z dziekami zaczeliśmy od ogladania strony z transmisja on-line
potem sporo rozmawialismy o bocianach
gdzie lecą po co
kiedy wracają - dzieciaki są ciekawe - nie ma co
potem były rysunki
co kto zapamiętał
najwiekszym powodzeniem cieszył sie bociek w locie
taki jak ten
http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/vf_pl/Gemeinsame_Inhalte/IMAGE/Pressebilder/155045vatt/816353boci/816376boci/816376boci_l.jpg
trzeba przyznac że najbardziej efektowny
Temat: Statki przyszłości

Mówiłem że bocianie gniazdo perek zrobić dla picu, czyli żeby było, ale nikt w nim nie siedział. Do 3 śruby nic nie mam, nawet by się przydała.

Okey, zwracam Ci honor, nie popatrzyłem. Ale dlaczego twierdzisz, że 3 śruba przydałaby się? Dysponujesz wystarczającą wiedzą? Ja sądzę, acz to tylko moje zdanie, że taka "dziura" w kadłubie na środkowy propeller tylko pogarsza stateczność, a już na pewno niczemu nie służy gdy po obu jej stronach pracują duże, nowoczesne śruby o wielu płatach i dużej prędkości obrotu.

Bocianie gniazdo to niezła dekoracja, myślę nawet, że oczywista i niezbędna. Ale rysunek ten mógł być wykonany przez amatora-pasjonata, który nie poświęcił zbyt wiele uwagi takim detalom.
Temat: Zdalny pomiar


| Witam
| Szukam informacji na temat takiego systemu CAD który na podstawie
| cyfrowych zdjęć ze (specjalnego ?) aparatu cyfrowego, potrafi stworzyć
| rysunek CAD i nawet zwymiarować go. Byłem na prezentacji pewnej firmy
| zagranicznej która czymś takim sie chwaliła.

| Polegało to na tym że robi sie dwa zdjęcia obiektu. Pod różnymi katami.
| Wrzuca
| sie to do odpowiedniego programu który z tego robi płaski rysunek w
| AutoCadzie i go wymiaruje. Dokładności pomiaru +- 2 cm.
| Są programy typu photomodeler ale z wstępnego rozeznania wychodzi mi że
| nie całkiem do tego celu, jaki mi jest potrzebny, służą.
| Wiesiek

Robiąc dwa zdjęcia pod różnymi kątami uzyskujesz po prostu efekt
stereoskopowy. Natomiast z tego co wiem całkowicie automatyczne jego
opracowania posiadają tylko bardzo drogie zagraniczne kombajny.
A druga rzecz to pomiar: skąd program będzie wiedział co narysować i
zwymiarować?

Pozdrawiam, Kubryk


Widziałem efekt pracy takiego programu. Też zostało zadane takie pytanie.
Przykładem była taka automatyczna inwentaryzacja kolejowej bramki sieci
trakcyjnej. I prelegent powiedział że jakby na tej bramce usiadł znaczny
ptak np. bocian to system tez by go narysował.??!!
Ja oczywiście nawiążę kontakt z tą firmą. Ale myślałem że takie programy to
...... standard. Zdjęcia były robione wysokiej klasy aparatem cyfrowym z
obiektywem szerokokątnym.
Wiesiek

Temat: Czapla siwa
Czapla siwa
(Ardea cinerea)

Rodzina: Czaplowate
Długość ciała: 90-105 cm. Ptak wielkości bociana o smukłej sylwetce z długą wygiętą szyją. Upierzenie popielate z wierzchu i białawe od spodu. Z tyłu głowy zwisa czarny czub, zaś z przodu szyi ma rząd czarnych plamek. Młoda czapla nie ma wyrazistego rysunku na głowie i szyi. W locie różni się od bociana lub żurawia esowato wygiętą szyją i łukowato wygiętymi skrzydłami.

Rozmieszczenie Różnego rodzaju zbiorniki wodne, doliny rzeczne, bagna. Kolonie są często lokalizowana na wyspach lub w starych drzewostanach w pobliżu wód
Siedliska brzegi rzek i wyspy w nurcie, jeziora, stawy hodowlane
Liczebność Nieliczny ptak lęgowy: 9000-10 000 par
Gniazdo Gniazduje kolonijnie najczęściej na drzewach, rzadziej w trzcinach. Gniazdo z gałęzi
Lęg 3-5 niebieskich jaj. Wysiadywanie 25-26 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 50 dniach
Pokarm Żywi się rybami, płazami, małymi ssakami oraz wodnymi bezkręgowcami, na które cierpliwie czatuje
Wędrówki Wędrowna, ale część ptaków zimuje w kraju. Przylot: III- IV, odlot: IX-XI
Status ochronny
i zagrożenia Gatunek chroniony częściowo z wyjątkiem obrębów stawów hodowlanych, wymieniony w Dyrektywie ptasiej
Linki http://www2.gazeta.pl/edukacja/1,31976,792742.html - strona o Czapli siwej Jacka Betleji
Wskazówki obserwacyjne Łatwa do zaobserwowania nad obfitującymi w ryby wodami w całym kraju, zwłaszcza poza okresem lęgowym
Temat: jakby sprite


 Pytanie bylo "czy", a nie "jak".


facet, po raz kolejny, z czystej złośliwości (taka ze mnie pasqda
;^)))) podsuwam Ci to, co nieopatrznie wyciąłeś i na co
odpowiedziałeś bez składu i ładu:
"
Czy może ktoś wie JAK ZROBIĆ obiekt(np.rectangle) poruszający się
po canvas nie "wyjadający " rysunku który jest pod spodem ?
"
W powyższym uwypukliłem newralgiczny fragment.

 ---
  NNfR Przemysław Adam Śmiejek (UIN: 3445837)
  (http://free.polbox.pl/n/nienacki)
  "Bocian nosi dzieci - kochajmy bociany"

Temat: wytwórnia SMOŁY

Czy gdzieś można zobaczyć (na jakimś rysunku, może) ostateczny kształt poczynań drogowców? Człowiek spałby spokojniej, gdyby zobaczył do czego oni zmierzają.
Jeśli była już na forum o tym mowa, to sorki. Pewnie mi umknęło.
Ma być wąska jezdnia, głęboki rów i chodnik? Czy tak?
I za Luckiem Mostowiakiem: niech ta przebudowa ma szybki finał.


Rysunki ma wykonawca i inwestor - tj. Bunte i GDDKiA - te które mamy niekoniecznie są aktualne. Najbliższe biura:
- Bunte - Chromna, hotelik przy stacji gazowej;
- GDDKiA - ul. Brzeska w Siedlcach.
Z naszych informacji wynika, że w Zbuczynie będzie po jednym pasie ruchu (na wschód i na zachód z poszerzeniami na lewoskręty), dalęj ma być głęboki rów i chodnik dla pieszych i rowerzystów.
Finał przebudowy powinien nastąpić w grudniu 2007.
Co do bocianów itp. proponuję przejrzeć wszystko co pisałem wyżej. Mam nadzieję, że wkrótce życie pokaże jak jest naprawdę. Natomiast jak mówiłem wielokrotnie wszystko służy przyspieszeniu prac - na razie zrobił nam się chaos, w którym bardzo łatwo o wypadek.
Temat: Twierdzowy Kopciuszek
... ale Bocianica jest fillerem, ponieważ nikt nie chciał być Mamą Chucka. A że jak ktoś się nie zgłasza do danej roli, to po prostu grają go jakieś neopety, ale podejrzewam, że one tak samo by ci nieodpowiadały co bocian xP A że Chuck bąknął, że go bocian przyniósł, to tak mi jakoś ta Bocianica do głowy wpadła.

Czyli rozumiem, że jak nikt się nie zgłosi na matkę (bardzo prawdopodobne), to ty jesteś "matkojcem" Kopciuszka. I gitara xd

I niech Lurking Panda przybędzie i poda opis/rysunek swej postaci! I Świst też! I Domek! O Wodim nie wspomnę! *myśli, że nie wiem, że ja wiem, że on jest na forum :<*
Temat: Rysunki
Co by temat w zapomnienie nie poszedł..
-Bociany- (trochę krzywo sfociłem rysunek ale to szczegół )


-Dzik-
Temat: Wrzuć monetę...
oooooo bocian leci....

Ania dostaje bociana ATLAS, agniazdo gratis

Mam już:
wieelki plakat z zespołem Nirvana.
jedyny na swiecie egzemplarz ksiazki pt.,,k6 lamane przez m4" autorstwa Przemka
rysunek z napisem,,WOJTEK-przyjaciel-PRZEMKA"
bana
sznurek z puszku żeby mógł sie przywiązac do syfity i dyndać
mój pomnik w okowach

wrzucam moneteTemat: Gdzie mi zrobią coś takiego??

i sciecie nie jest zwymiarowane
Przeciez zwymiarował długosc sciecia 30 mm. Mozna tez oczywiscie podac kąty zamiast długosci sfazowania- to bez znaczenia bo oba sposoby sa dopuszczalne.
Teraz mała zagadka
Rysunek pierwszy przedstawiony przez Bociana jest mniej czytelny niz rysunek drugi. Jednak jezeli dany detal bedziemy wykonywac to wykonamy go z jakąs dokładnoscia(tzn rozrzutem paramerów +/-) W prosty sposób mozna zwiększyc dokładnosc wykonania tego detalu -JAK ?? Zakladam oczywiscie ze wykonujemy to na CNC bo w przydomowym warsztacie nie bedzie mialo to znaczeniaTemat: Prosba o pomoc,odnosnie szkieletu bociana
Witam!
Od dłuzszego czasu zajmuje sie kopalnymi przedstawicielami bocianów.Bardzo potrzebny mi jest rysunek lub fotografia szkieletu jakiegos z żyjących obecnie przedstawicieli tej rodziny(najlepiej z rodzaju Ciconia lub Leptoptilos).Szukałem w internecie ,ale bezskutecznie.
Jakby ktos miał jakiś namiar niech da znać.
Pozdrawiam
PiotrekTemat: Wizerunki bocianów
myewa

czy to jest rysunek, czy obraz stworzony na komputerze?

czy moglabys mi przeslac na moj e-mail w orginalnych rozmiarach, bardzo mi sie podoba i chcialbym wykozystac ,jesli oczywiscie jest to mozliwe, do wszystkich publikacji zwiazanych z nasza kampania obraczkowania bocianow, ktora rozpoczynamy od dnia 17 maja.

pozdrawiam

arekTemat: 1
dziś na Stawach Raszyńskich z ciekawszych:

gęgawa - 4 (jedna na gnieździe)
piskliwiec - 5
płaskonos - 8M, 2F
krakwa - 1 para, 1M

a najciekawsza była:
prawdopodobnie hybryda Aythya fuligula+A. ferina (nieco mniejsza od samca głowienki; powielała zachowanie godowe głowienek, pływała w towarzystwie 1 samca głowienki i dwóch samic - co mogłoby sugerować pewien związek genetyczny z głowienkami. Choć miała też dużo cech ogorzałki małej : żółta tęczówka, metalicznie fioletowy połysk głowy, niewielka czarna obwódka na końcu dzioba (napewno nie tak rozległa jak u hybrydy na rysunku Johnssona).
Dobrze jakby ktoś zweryfikował obserwacje i np. zrobił jakąś fotkę, bo kaka jak dla mnie arcyciekawa.

poza tym (bez puchalskiego): kormoran (2), perkoz dwuczuby (12 par), łabędz niemy (12ad., 1 imm.), krzyżówka (ok. 47M i 18F), głowienka (57M i 27F), czernica (59M i 34F), błotniak staw. (3 pary), kruk (1), bocian biały (3), zausznik (ok. 13 par na puchalskim), bocian czarny (2 nad lasem w Sękocinie)Temat: 1
Ech - widze ze ze stanem zbadania rozmieszczenia wazek nie jest tak zle... Co do Kraski - po prostu przemysl tekst o Atlasie, o tym jak sie wlaczyc, itp. napisz i slij do mnie Ewentualnie jak wyglada Kraska, a wlasciwie teksty do kraski, zobacz tu:

http://www.bocian.org.pl/biuletyn/

Jak masz jakies rysunki wazek - zdjec nie zamieszczamy - to oczywiscie beda mile widzane. No to na razie - lece w teren, moze jakas wazke znajde.Temat: Gniazdowanie naszych bocianów w Płd. Afryce

Szybszy, a jestes jeszcze w tym Johanesburgu? Masz mozliwoć skserowania gdzie opisów bocianów - białego i czarnego z tej ksi?zki? Byłbym rad!

Ksi?żkę kupiłem więc będę j? miałem ze sob?. Ale opisy s? bardzo krótkie, prawie nic więcej ponad to co już podałem, za to rysunków sporo.

O gniazdowaniu b.białego pisz? "a small breeding population in Western Cape". Oni mówi? Cape chyba na południow? częć kraju.Temat: Kawały
Coś ostatnio nasze forum przyschło strasznie , proponuje wrzucać tutaj kawały, śmieszne rysunki itp.

Ok to zaczynam pierwszy:

Jedzie chłop z babą furmanką, droga pustawa, nudy, nagle ZIUUUU... i wyprzedza ich motocyklista bez głowy ... . "Dziwne" pomyślał chłop, ale jedzie dalej. Po chwili ZIUUUUU... i kolejny motocyklista bez głowy przelatuje obok furmanki. Chłop marszczy brwi, kombinuje przez chwilę, po czym odwraca się i mówi: - Stara, rzuć no tę kosę gdzieś wyżej!

Przychodzi 4 letni Jasiu do taty i pyta:
- jak ja się znalazłem na świecie?
Tata tak myśli co mu powiedzieć.
- Jasiu, bocian cię przyniósł.
Jasiu:
- tato, czemu ty jesteś taki głupi?
Tata:
- Jasiu, dlaczego tak brzydko mówisz?
Jasiu:
- bo my mamy taką fajną mamę a ty pier__olisz bociany?

Jasiu przychodzi ze szkoły i mama pyta się Jasia:
- Jasiu jak było w szkole?
- A dobrze- odpowiada Jasio.
Pani mnie wyróżniła, powiedziała że cała klasa to debile a ja największy.Temat: Architektura - studia dla snobów?
Zgadzam się z Bocianem. Z perspektywy te zajęcia z rysunku na wydziale nawet nie pozostawiły małego śladu w mojej pamięci. Bardziej emocjonujące okazały się inne.
Jestem w tej chwili po wszystkich przedmiotach artystycznych, jakie są przewidziane w programie naszych studiów ( jeszcze tych jednolitych) i chyba tylko malarstwo jeszcze gdzieś tam w myślach sie przewija, ale chyba tylko dlatego że to był właśnie ten ostatni sem. zajęć z katedrą rysunku malarstwa i rzeźby i dużo bardziej lajtowo podchodziliśmy do tego.

Do pierwszoroczniaków:
A propos zachwycania sie swoim talentem, to mnie śmieszy ta dyskusja... Jak tylko będziecie mieli szanse skonfrontować swój niezaprzeczalny talent z rzeczywistością (tj. komentarzami naszych prowadzących) to napiszcie proszę jak teraz zapatrujecie sie na swoje umiejetnosci. ok?Temat: Mój Kostek Gałczyński.

Ale cudnie, że przypominacie to. Kocham nawet rzucić okiem...
Ja też ...


jeszcze tyle byłoby do pisania,
nie wystarczą tu żadne słowa:
o wiewiórkach, o bocianach,
o łąkach sfałdowanych jak suknia balowa,
o białych motylach jak listy latające,
o zieleniach śmiesznych pod świerkami,
o tych sztukach, które robi słońce,
gdy się zacznie bawić kolorami;

i gdy człowiek wejdzie w las, to nie wie,
czy ma lat pięćdziesiąt, czy dziewięć,
patrzy w las jak w śmieszny rysunek
i przeciera oślepłe oczy,
dzwonek leśny poznaje, ćmę płoszy
i na serce kładzie mech jak opatrunek.
Temat: [Ksiażka] Andrzej Łyjak - Dawne narzędzia kar i tortur


Dawne narzędzia kar i tortur stanowią przedmiot badań tzw. archeologii prawnej. W literaturze polskiej brakuje dotychczas jakiegokolwiek samodzielnego opracowania poświęconego temu zagadnieniu. Naprzeciw wielkiemu zainteresowaniu tą problematyką wychodzi niniejsza książka, będąca popularnym ujęciem tematu. W pracy tej znajdzie Czytelnik omówienie około 50 dawnych narzędzi kar i tortur. Większość z nich starano się zilustrować rysunkiem przedstawiającym ich wygląd, a wielu przypadkach ukazaniem sposobu karania.
(merlin.pl)

Link:
http://www.sendspace.com/delete/9owhlh/phikg

Ciekawa ksiazka. Na lekcjach historii uczniowie raczej zadko moga poznac jakie byly narzedzia wykonywania tortur. Ta ksiazka jest swego rodzaju encyklopedia w tej dziedzinie. Czyta sie ja w mig. Tekst wyjasnia dzialanie danego przyrzadu plus do tego obrazek.

Moim faworytem jest narzedzie o nazwie Córka śmieciarza lub bocian. opisany w ksiazce na str. 61. Bardzo niepozorne urzadzenie. Jednak bol spowodowany skurczem miesni prowadzil ofiare do obledu. Tak wiec meczarnie fizyczne jak i psychiczne. [/b]Temat: pokój ornito

jestem ZA

zwlaszcza ze juz mnie kiedys zapraszales...

Co do pokoju ornito tez moge strzelic u siebie jakas fotke... zwlaszcza ze dzis zrobilem generalne przemeblowanie - sciagnalem dwa ostatnie plakaty metalowe z szafy i zastapilem je dwoma nowymi z wroclawskiego zjazdu...
piora mam tak jak Kessy w wazonach - te wazniejsze w segregatorze, a te mniejsze wazne w notatniku...

Mozemy sie zabawic, kto ma wiecej ptakow widocznych w pokoju: - chodzi o wizerunki na plakatach, pocztowkach, rysunkach etc. (pior nie licze bo pisalbym do rana )

u mnie w pokoju widac:

drop
burzyk zoltodz.
labedz krzykliwy
wasatka
bocian
derkacz
ostrygojad
blotniak zbozowy
wodniczka
kobczyk
dudek
orlosep
flaming
puchacz
bielik
rybitwa rzeczna
rybitwa czarna
batalion
szczudlak
dubelt
helmiatka

ufff ... kto mnie pobije?Temat: Przygotowanie odlewu ALU
Bocian ! to wbrew pozorom nie jest ulepienie z gliny - To MUSI być bardzo precyzyjnie wykonane tj
1 pokrycie się osi wałka sprzęgłowego z osią wału korbowego niecentryczność -będzie mimośród - i wiele nie wytrzyma (mam dalej tłumaczyć ?)
2 wynika z tego idealna równoległość płaszcyzn mocowania dzwonu do skrzyni i silnika
3.oczywiście wszystko jest wykonalne !
4 pierw z buca metalu robi się prototyp/wzorzec wg rysunku technicznego skrzyni i silnika
(mając wymiary fabryczne trudno wykonać to źle )
po wystuganiu wzorca trzeba wykonać jego ,,negatyw'' w formie piaskowej albo przy serii z np ceramiki ( są to formy wielokrotne i tzw. tracone ) . jeśli to ,,dzwon'' jest do wykonania - poczytaj jak robią to ludwisarze (wykonawcy dzwonów kościelnych)
po otrzymaniu surowego odlewu trzeba z nim zrobić co z prototypem ,ale o niebo mniej jest do strugania
5. miłej zabawy w hutnika metali nieżelaznych !Temat: Tropimy jesień
Coraz więcej pożółkłych drzew u mnie. Kasztana też niedawno przygarnąłem takiego malutkiego A upałów się też doczekałem. Były... Jak spędzałem dnie na przygotowaniach do egzaminu, a teraz pogoda się psuje Ale mam nadzieję że jeszcze będzie ładnie.
Jeszcze zapomniałem napisać - jak byłem ostatni tydzień sirepnia na wakacjach w Beskidzie Niskim to bociany już wymiotło... A jerzyków też już nie widać na niebie (takie nieduże ptaki zwykle brane za jaskółki).
Ostatnio mnie teżnatchneło i machnołem taki jesienny rysunek. Wrzucę niebawemTemat: Mapa obiektów Twierdzy Kraków w google Earth
Oo tak , plan super . Pierwsza taka sprawa .
Mała uwaga ( nie będaca jednocześnie krytyką w stylu Krydo )
w dużym oddaleniu , te " rysunki " / symbole fortów sie na
siebie nakładają , i dla osoby , która mniej więcej nie wie gdzie
są poszczeólne forty ( ja ) znalezienie
kankretnego moze sprawić nie mały problem .
Ale tak , to plan jest GENIALNY .

PODZIWIAM pana BOCIANATemat: 1
Nataku: Tatusiu, tatusiu, co mi się dzieje?? patrz, patrz: tu!! CO TO???

Fuma: Tsss, maleńki... wszystko w normie, jak widać... zaraz ci wytłumacze, a tymczasem - skocz do łazienki i przynieś z szafki z górnej półki takie duże pudełko z napisem "Always" :]

Fuma: Tato, czy nas przyniósł bocian?

Kyogo: Ech... .__.

______

Kotori: Ta mała suka z czwartej "e" dostała za rysunek sześć z plusem, a ja tylko pięc :[[[[ !!! buuuuuu!

Fuma: Nie martw się, pożałuje tego >D

Kotori: Co jej zrobisz, co? *___* Braaaaaaciszkuuuuu... *ociera się*

Fuma: Uwiodę, zbałamucę i porzucę po tygodniu... jak wszystkie te koleżanki, które uczą się lepiej niż ty...

Kotori: To już będzie pięćset czterdziesta siódma kocham cię!

_________

Kakyo: Kurde, i skąd tu się wzięło tyle karakanów? o_o"

__________

Kanoe: Służba!!!!! SŁużba!!!!!!!

cisza

Kanoe: ..... Bez sensu jestem starzejącą się kobietą czcigodnego pochodzenia, a nie mam nawet jednej osobistej pokojów...

Sohi& Hien: Dzień dobry! Czego sobie księżniczka Kanoe życzy??? Coś podać? Zrobić masaż?

Kanoe: A... a co wy... a co wy tutaj...? o_o

Sohi: To ciemne strony naszych osobowości, muahaha >D

_______

Subaru: No, i nic babciu, muszę powtarzać ten semestr...Temat: ~ Gliwiccy Żydzi - kirkut, macewa, synagoga, gmina ...
Byłem dzisiaj w Willi Caro, praca wre przed otwarciem wystawy "Żydzi gliwiccy". Miałem okazję rzucić okiem, zapowiada się całkiem interesujaco. Sorry za odrobinę autoreklamy, będą tam trzy rysunki mojego autorstwa.

Wystawa będzie otwarta 9-11 (środa) o godzinie 17
W ramach wystawy odbędzie się konferencja (17-18 listopada)
Oraz koncert Chóru Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocaławia.
Koncert odbędzie się 20-11 (niedziela) w kościele Wszystkich Świętych o godz.16

Ramowy program konferencji:
17-11 czwartek
godz 9 do 10:30 Archiwalia
godz 11 do 13:30 Powstanie i rozwój gminy
godz 15 do 16 sztuka
godz 16-17 Po II wojnie światowej (część I)

18-11 piątek
godz 9-11:30 Antysemityzm
godz 12-14 Po II wojnie Światowej (część II)Temat: Motyl - prośba o pomoc w identyfikacji

programie 100 tysięcy bocianów (jeśli ktoś oglądał) pokazano tego nocnego motyla w jaskini z nietoperzami
czemu zawsze udaje mi się przeoczyć ten program? W której jaskini, może na Jurze(czekam na to już dłuższy czas )??
jeżeli chodzi o motyle to w naszych jaskiniach zimują notorycznie 3 gatunki : wspomniana przez Anetę szczerbówka ksieni (S. libatrix), paśnik jaskiniowiec (Triphosa dubitata) i rusałka pawik (Inachis io), sporadycznie na wiosnę spotyka się inne gatunki, które zalatują do jam. Scoliopteryx i Inachis io siedzą tez dość często w piwniczkach , czasem prawdziwymi chmarami (szczególnie rusałka).
ponieważ mam zdjęcia 'pod ręką' wstawiam dla porównania. (na zdjęciu obydwóch gatunków paśnik dość zlatany, rysunek słabo widoczny).Temat: Hyde Park 2008 :)
alu serce już mam od 0.8 roku i na razie nie mam problemow. buda jest zdrowa, ale chcę przerobić karoserię.(mam już plany i rysunki ) a zawieszenie dać wyższe. Jeżdżę dużo po różnych budowach i udało mi się nie raz coś urwać. niedawno linkę zwalniacza ręcznego.
do motorka planuję wsadzić lepszy dolot (może chłodniejszy) i wydech z kolektorem 4/1 bez kata, a napewno lepszą tarczę sprzęgła. Co do skrzyni to może forda ale jak BOCIANOWI uda się zrobić obudowę sprzęgła rover- ford (jest w budowie).Temat: expo 2005
po pierwsze myślałem że to będzie monet w kształcie wachlarza a nie wycinek koła. Rewers jest w porządku drzewko bon-zai, żurawie to OK. Ale awers co tam robi Chopin, jak można było zdublować rysunek z innej monety ciekawy jestem kto się podpisze pod tym projektem i to nasze godło takie małe. Jak moneta nie przypomina wachlarza to powinni na przykład na całej powierzchni go wybić a na tym wachlarzu nasze godło.
boje się tego że jak ktoś pokaże tę monetę, zapyta co kształtem przypomina i gdzie było Expo w 2005 roku to mało kto odpowie na to pytanie. Bo zobaczy Chopina i bociany czyżby „Expo wyło w Polsce”
Temat: PLD - dlaczego taki symbol?


| Każdy widzi to, co chce zobaczyć.
Jesli kogos urazilem to przepraszam. W zyciu nie domyslilbym sie
bociana, troche zbyt schematyczny ten rysunek. Myslalem przez chwile o
orle, w koncu tez nasz narodowy ptak, ale jakos mi nie pasowal. Stad ten
fallus. I tym samym test na skojarzenia najwyrazniej oblalem na calej
linii (naprawde tylko mi sie tak skojarzylo???).


Się nie przejmuj - moja ukochana jak to zobaczyła to powiedziała
"czapla" :) I nawet teraz twierdzi, że to czapla :]

Temat: Coś dla pldziarzy niedeweloperów
Witajcie!

Pozwólcie, że dorzucę swoje trzy grosze do dyskusji.
Jak według mnie mogłaby wyglądać witryna pld-users.org.
Wiki:
Proponuję porozumieć się z administratorami pld.wikidot.com i podpiąć ją pod pld-users.org.
Na wiki wygospodarować kącik dla osób, które nie mają ochoty/czasu/umiejętności żeby edytować oficjalną dokumentację.
Przykładowo: Uruchomiłem pod PLD jakąś kartę WLAN, kamerkę, drukarkę, skaner, kartę TV, etc.
Opisuję w 3-4 zdaniach jak to zrobiłem, swój opis (czysty tekst - nie zagłębiam się w tajniki wikidotML)
wrzucam na wiki.pld-users.org. Takie wpisy co jakiś czas przegląda ktoś z pld-doc@lists.pld-linux.org i te przydatne
otagowuje DocBook'iem i commit'uje do pl.docs.pld-linux.org.
Hardware:
Może warto by było stworzyć jakąś bazę danych sprzętu obsługiwanego przez PLD.
Jakiś skrypt wysyłający wyjście z lspci, czy lsusb + krótki komentarz, może podpatrzeć jak to jest zrobione w Ubuntu.
Repozytoria:
Zbiór linków do nieoficjalnych repozytoriów RPM'ów użytkowników.
Artwork:
Pokaż mi swojego pld-skinszota może jakieś zestawy ikon z bocianami, zbiór bannerów PLD do wstawienia na własną stronę etc.
Serwisy społecznościowe:
Link do grona PLD, spinki PLD, grupy PLD na last.fm etc.
Googlemap z zaznaczonymi pld-userami i tym podobne rzeczy.
Humor:
Może jakieś dowcipy, anegdotki związane z PLD. Kilka co śmieszniejszych rysunków Mimoocha.

Wielu z Was moje propozycje wydadzą się pewnie totalnie lamerskie, ale IMHO tego typu witryny też są potrzebne, ponieważ pozwalają tworzyć community wokół dystrybucji.Temat: Wykład prof.A.Elżanowskiego o ptakach mezozoicznych
Moim zdaniem wykład był interesujacy,chociaz czulem sie troche nieswojo bo nikogo nie znalem.Wiekszosc rzeczy o ktorych mowil profesor juz wiedzialem,choc dowiedzialem sie kilku nowych.Mam na mysli np.predkosc biegu archeopteryxa( 2m/s),no i to ze zeby sie poderwal z ziemi podczas biegu musial by biec z predkoscia 6m/s.Bardzo ciekawe były tez trojkatne diagramy(podobne do trojkatu Fereta),podobne widzialem w pracy doktorskiej swojej kolezanki,ktora dotyczyla ilow werwowych.Niewiedzialem ze mozna ich uzyc do zobrazowania stopnia podobienstwa roznych grup ptakow.Probowalem zanotowac porownania dlugosci kosci u poszczegolnych rodzajow,ale nie zdazylem.A Tobie Utahraptor udalo sie to zapisac?Przydały by mi sie te informacje,gdy bede tworzyl tablice z rysunkami PEBBsowi(bo poki co zajmuje sie kopalnymi bocianami).
Na nastepny wyklad tez pewnie przyjde(chociaz najbardziej interesuje mnie paleornitologia).Oby wiecej bylo takich wykladow.
Pozdrawiam
PiotrekTemat: PLD - dlaczego taki symbol?


Każdy widzi to, co chce zobaczyć.


Jesli kogos urazilem to przepraszam. W zyciu nie domyslilbym sie
bociana, troche zbyt schematyczny ten rysunek. Myslalem przez chwile o
orle, w koncu tez nasz narodowy ptak, ale jakos mi nie pasowal. Stad ten
fallus. I tym samym test na skojarzenia najwyrazniej oblalem na calej
linii (naprawde tylko mi sie tak skojarzylo???).
pozdrawiam

rekrutacja

Temat: [Od podstaw] Norman "Zakuty Łeb" 1/9
Witam serdecznie,

kolega jak zobaczył Normana to nazwał go "Wypatrujący Bocianów" . Generalnie zdjęcia są krzywo i tak bardzo to on głowy nie ma wyciągnietej do góry, tylko raczej dumnie podniesioną. Przynajmniej taki efekt chciałem uzyskać.

Piotr Boron -> Dziękuję za tarcze - super rysunki - teraz jest wszystko jasne - juz wiem, co źle zrobiłem - postaram się od nowa zrobić i tarczę i hełm. Jadę co prawda teraz w góry, ale chyba zabawki (milliput + narzędzia) ze sobą wezmę .
Nos niestety trochę mi się paluchem rozgniótł, ale w sumie wyszedł kartofel, który mi się podoba. Muszę trochę mu nadać kształtu.

Pabelo40 -> Dzieki wielkie za linka

Mam jeszcze pytanie związane z tarczą - patrząc na inne figurki w mniejszej skali zauważyłem, że tarcze są w przekroju nieco półokrągłe. Czy tak być powinno? Czy raczej zrobic ją płaską i obić tylko skórą?

No to trochę roboty mi zostało:
1) szlifowanie twarzy + szyja + dokładniejsze zrobienie uszu
2) dorobienie kolczugi na rękawie
3) przeróbka hełmu
4) przeróbka tarczy
5) poprawka + szlifowanie husty
6) korekta tuniki

Dziekuję bardzo za uwagi - przydają się!
Temat: 1

jakby to wygladało np napis Południowopodlaskie Koło TP "Bocian" i rysunek błotniaka łakowego

ładnieTemat: Sposób na uświadamianie?
A mnie rodzice książeczki z rysunkami o bocianach podrzucali jak miałam 6 latTemat: 1
a mnie tak co zwieło i zrobiłam rysunek wilgi http://www.bocian.org.pl/...php?user_id=594Temat: Rysownicy ptaków
zerknij sobie do EBP Kraska - tam jest sporo rysunków ptaków i podpisane jest kto jest autorem. W TP Bocian bardzo dużo ludzi rysujeTemat: Poszukiwany motyw bociana
Poszukuje motywu bociana najlepiej niosacego dziecko (ale nie
koniecznie) w postaci np. kreskowki, rysunku, zdjec lub video, moze byc
cos satyrycznego, za linki bede wdzieczny. pzdrv, Gene
Temat: Rysunki

No to mamy odpowiedź, czemu bociany w naturze nie jeżdżą na rowerze
ale na motocyklu np HD mogłyby bez problemu jeździć

Justynko Żarty, żartami, ale pomysł na rysunek i wykonanie jest superTemat: Logo PLD na koszulce

Wedlug mnie to powinno byc jednak faktyczne logo a nie jakis bajkowy rysunek.
Zgadzam się. Czarna koszulka z białym bocianem i napisem PLD (bez rozwijania skrótu).

BTW te kubki z linka spidera chyba się zdeaktualizowały :-( Nie można się dopisać.Temat: Monety kolekcjonerkie Białoruś- jaką Ty byś kupił/a??
w niczym ( powtorze W NICZYM ) ten nabazgrany dzieciol..tfuu bocian nie przypomina rysunków z Nazca !!!!
uwazam to za wielka nadinterpretacje i nie wroze tym monetom zadnej przyszlosci
Temat: 1
Fajne te rysunki tułów rysowany od cyrkla??I prosimy o bociana, bo ciekawi nas jak będzie wyglądał ...albo jakąś kaczkęTemat: Kiedy byłam mała...
kiedy byłam mała uparcie rysowalam czaplę czy to bociana z czterema nogami.
a mój starszy brat pokazywal rysunki kolegom i zasmiewali sie do łez.

Ale o co chodzi? , byłam niespokojna w domysłach

Katze dnia Pon Paź 30, 2006 11:25 pm, w całości zmieniany 1 razTemat: 1/1958 Modele sylwetkowe samolotów oraz szybowców
Numer 1 / 1958
Nazwa modelu: Modele sylwetkowe samolotów Zuch-2 i Mig-15 oraz szybowców Jaskółka i Bocian
Skala modelu: 1:75
Model opracował: Stanisław Meus
Rysunek barwny okładki: Adam SamekTemat: Teksty malutkich cz.2
wczoraj podczas odrabiania lekcji z Kacprem

W książce były przedstawione rysunki zwierząt z podziałem na ptaki, ssaki, owady

bocian--->ptak
komar----> owad
dzik ------> wołowinaTemat: Wymijanie na Porębskiego - jak jeździcie?
kolejna zagadka
rysunek przedstawia Bocianie Wzgórze

maxi kaz.JPGTemat: 1

Fajne te rysunki tułów rysowany od cyrkla??I prosimy o bociana, bo ciekawi nas jak będzie wyglądał ...albo jakąś kaczkę

przypominaja pluszowe maskotki ciekawe i sympatyczne bardzo !Temat: Książki i inne publikacje warte polecenia
Ta ksi?żka kilka razy pomogła mi w awzagadkach i ma na końcu pokazane trochę jaj ptasich.. to po linii "awizagadkowej".

Najważniejszymi jej zaletami terenowymi byłyby:

1/ zwięzłoć częci rysunkowej - w terenie pocz?tkuj?cy obserwator łatwiej dojdzie do tego, co za pospolity gatunek widzi, niż kartkuj?c np. Jonssona. Na jednej stronie w Barthelu jest przeciętnie około dwunastu gatunków. Szybko się to przegl?da i to może mieć swoje zalety. Ale nie mówię tego z własnego dowiadczenia, bo ja najpierw łaziłem po terenie bez przewodnika, a teraz już łażę z Collinsem, jeli już

2/podobnie zalet? jest lakonicznoc opisów, które zawieraj? jednak podstawowe cechy terenowe. W Jonssonie , jak na ksi?żke terenow?, opisy s? nieraz, moim zdaniem, za długie - vide białorzytki rzadkie, czy błotniaki...:wink:

3/Collins ma m.inn. te przewagę nad Jonssonem, że ma rysunki w jednolitych układach porównuj?ce pokrewne gatunki i strzałki wskazuj?ce na rysunkach ważne cechy różnicuj?ce. Te strzałki w Barthelu, Namor, s? nie tak użyteczne jak collinsowskie, bo tam przy nich napisane, jak? cechę maj? wskazywać - tego w Barthelu brak. Nieraz trza opis przeczytać, by domylić się, co ma strzałka pokazywać... Rysunki w Barthelu s? w collinsowskim ukladzie - s? podobne projekcje ptaka - rzut głównie z boku, a ptaków jest po około 12 na stronę, wiec to ułatwia porównywanie (czyli tak jak w Collinsie).

4/Następnym plusem Barthela jest poręcznoć - jest lekki, fajnie się upycha w plecaku. Formatu Collinsa i minimalnie mniej wysoki (ksi?żka )niż Jonsson. Nie wzi?łbym jej teraz w teren zamiast mojego Collinsa, ale...gdybym nie miał Collinsa czy zupełnie nie znał angielskiego, to kto wie...

5/co do użytecznoci do oceny ptaków w locie - nie ma wróblaków i gęsi; s? siewki, mewy, drapole i kaczki. Stopień dokładnoci rysunków w locie - na pewno mniejszy niż w Collinsie i trochę mniejszy czy Jonssonie. Kaczki i siewki s? bardzo udatnie odwzorowane chyba i wiele ich na jednej stronie, co ułatwi na pewno ocenę w terenie

Sorry za mało klarowny styl punkcie 3/, ale już nie mam czasu dopracować wypowiedzi, lecę na Pola na Dzień Ziemi do BocianaTemat: Wydarzenie: Relacja z warsztatów animacji 2D na reANIMation4
13 sierpnia, o godz. 10.00 rozpoczął się Drugi Ogólnopolski Festiwal Komiksu Japońskiego - reANIMation 4. Już o godz. 17.00 tego samego dnia, odbył się warsztat animacji 2D zorganizowany przez animuj.pl. Przyszło ponad 20 osób, które (w większości) nie miały wcześniej do czynienia z animacją. Warsztat podzieliliśmy na 2 części - podczas pierwszej rozdaliśmy papier, ołówki i mazaki, aby wszyscy mogli narysować swoją własną animację postaci - skaczącego Gemę (bohatera popularnej serii anime - Di Gi Charat). Na początku niektórzy wzbraniali się przed rysowaniem tłumacząc, że nie potrafią, szybko jednak wszyscy zabrali się do pracy. Jak się później okazało, każda narysowana postać była inna, każda miała niepowtarzalny charakter, mimo iż każda była tym samym skaczącym Gemą. I co najważniejsze - każdy Gema naprawdę skakał! Po pokazie, zeskanowaliśmy wszystkie rysunki i poskładaliśmy je w animacje, mieliśmy więc szansę zobaczyć, czy tutorial się udał (jeżeli ktoś z obecnych na warsztatach nie widział jeszcze swojego Gemy - piszcie do nas!)

Drugą część warsztatu poświęciliśmy tematowi tworzenia animacji domowym sposobem.

Najlepsze mało jednak dopiero nadejść. Po zakończeniu oficjalnego warsztatu zaprosiliśmy do dalszej zabawy osoby, chcące zmierzyć się z większym wyzwaniem. Celem warsztatów było stworzenie festiwalowej animki sposobem partyzanckim, czyli papier, ołówki, skaner i dużo zapału. Wyzwanie podjęło 5 osób: Bocian, Martha, PWS, Yuna i Yen. Prace nad animką przebiegały bardzo sprawnie - PWS wymyślił krótką historię z efektowną puentą, którą wspólnie dopracowaliśmy tworząc storyboard. Następnie rozdzieliliśmy sceny i każdy ruszył w swoją stronę - rysować. Nazajutrz zebraliśmy się znów, żeby sprawdzić postępy i rozpocząć skanowanie. Bocian przyniosła nagrany przez siebie wieczorem utwór muzyczny, który posłużył za tło do naszego filmu. Tymczasem Yen chodził po festiwalowym budynku i nagrywał dźwięki. Aż do 4 nad ranem pracowała ekipa montażowa, aby już ostatniego dnia festiwalu móc zaprezentować naszą festiwalową animkę szerokiej publiczności na specjalnym pokazie. Ciepłe przyjęcie filmu sprawiło, że pomimo wszechogarniającego zmęczenia, wszyscy poczuliśmy satysfakcję ze wspólnej pracy.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować organizatorom festiwalu reANIMation za zaproszenie i pomoc w zorganizowaniu warsztatów, oraz wszystkim, którzy wzięli w nich udział, a w szczególności tym, którzy zostali do końca.

Tym zaś, których nie było z nami, na otarcie łez - nasza festiwalowa animka!Temat: Regulamin SZPON
Regulamin
Szpon, czyli Szkółka Zgadywanek Przyrodniczych O Naturze, ma uczyć bawiąc. Ponieważ potraktujemy naszą szkółkę poważnie, wprowadzamy zatem regulamin dotyczący funkcjonowaniu tego działu.

1. W Szkółce (zarówno jako zadający zgadywankę, jak i jako odpowiadający) może uczestniczyć każdy, kto jest zarejestrowany na Forum Przyrodniczym „Bocian”.

2. Prezentowane zdjęcia, rysunki, nagrania itp., będące podstawą zgadywanek, muszą być autorstwa własnego lub osób zaprzyjaźnionych - nie mogą być ściągane z Internetu, nie mogą też być wcześniej w nim prezentowane (ani w żaden inny sposób dostępne publicznie). Maksymalna wielkość zdjęć: 600 x 600 pikseli, 512 kB.

3. W jednym temacie umieszczamy tylko jedną zgadywankę.

4. Zgadywanki nie pasujące do żadnego subforum zadajemy z głównym forum SZPON.

5. Obiektami zgadywanek muszą byc organizmy zaliczane do polskiej fauny lub flory (to znaczy przynajmniej jednokrotnie obserwowane w stanie dzikim).

6. Zadając zgadywankę należy określić, co jest jej przedmiotem (np. nazwa polska gatunku, nazwa łacińska gatunku, nazwa polska wyższej jednostki systematycznej). Powinien też być przypomniany termin zakończenia nadsyłania odpowiedzi (patrz punkt 7).

7. Termin przesyłania odpowiedzi upływa pod koniec siódmej pełnej doby po zadaniu zgadywanki. Jedynie w miesiącach lipiec-sierpnień (liczy sie data zadania) jest on wydłużony i upływa pod koniec czternastej pełnej doby po zadaniu zgadywanki.

8. Odpowiadający powinni podać uzasadnienie swojego typowania.

9. Odpowiadający muszą ukryć swoją odpowiedź używając znaczników


[hide]odpowiedź[/hide]

W tych samych znacznikach ukrywana jest wszelka dyskusja, mogąca ułatwić udzielenie prawidłowej odpowiedzi. Wszystkie wypowiedzi zostaną odkryte po zakończeniu zgadywanki.

10. Zadający zgadywankę podając rozwiązanie musi wytłumaczyć, dlaczego odpowiedz jest taka, a nie inna.

11. W danej zgadywance liczy się pierwsza odpowiedź każdego odpowiadającego.

12. Niedozwolone jest edytowanie własnych postów.

13. Punktacja: Za prawidłowo rozwiązaną zgadywankę z dobrym uzasadnieniem odpowiedzi – 2 punkty, za podanie nazwy (zgodnej z wymaganiami danej zgadywanki) – 1 punkt. Punkty przydziela zadający zgadywankę.

14. W przypadku odnalezienia dostępnego publicznie zdjęcia, rysunku, nagrania itp., będącego podstawą zgadywanek, zgadywanka będzie zamykana i unieważniana.

13. Kwestie sporne rozwiązują moderatorzy zgadywanek.Temat: Obserwacje ptaków [2006] [2007]
michał, piękne obserwacje! Z czasem na pewno będzie ich coraz więcej. Informuj jak coś ciekawego przyleci i pokaż w końcu swoje rysunki

Ptaki widziane przeze mnie w Warszawie i okolicach. Ok. 127 gatunków. Piszę około bo co chwila coś mi się jeszcze przypomina

1. Bażant łowny
2. Białorzytka
3. Biegus zmienny
4. Bielaczek
5. Bielik
6. Błotniak łąkowy
7. Błotniak stawowy
8. Bocian biały
9. Bocian czarny
10. Brodziec piskliwy
11. Brodziec śniady
12. Cierniówka
13. Czajka
14. Czapla biała
15. Czapla siwa
16. Czeczotka
17. Czernica
18. Czyż
19. Dudek
20. Dzierlatka
21. Dzięcioł czarny
22. Dzięcioł duży
23. Dzięcioł średni
24. Dzięcioł zielony
25. Dzięciołek
26. Dzwoniec
27. Gawron
28. Gągoł
29. Gęś gęgawa
30. Gęś zbożowa
31. Gil
32. Głowienka
33. Gołąb miejski
34. Grubodziób
35. Grzywacz
36. Jaskółka brzegówka
37. Jaskółka dymówka
38. Jaskółka oknówka
39. Jastrząb
40. Jemiołuszka
41. Jer
42. Jerzyk
43. Kapturka
44. Kawka
45. Kokoszka
46. Kopciuszek
47. Kormoran
48. Kos
49. Kowalik
50. Krakwa
51. Krętogłów
52. Krogulec
53. Kruk
54. Krwawodziób
55. Krzyżówka
56. Kukułka
57. Kuropatwa
58. Kwiczoł
59. Łabędź krzykliwy
60. Łabędź niemy
61. Łyska
62. Makolągwa
63. Mandarynka
64. Mazurek
65. Mewa białogłowa
66. Mewa blada
67. Mewa pospolita
68. Mewa romańska
69. Mewa siodłata
70. Mewa srebrzysta
71. Mewa śmieszka
72. Mewa żółtonoga
73. Muchołówka szara
74. Muchołówka żałobna
75. Mysikrólik
76. Myszołów
77. Nurogęś
78. Pelikan różowy
79. Pełzacz leśny
80. Pełzacz ogrodowy
81. Perkoz dwuczuby
82. Perkoz rdzawoszyi
83. Perkozek
84. Piecuszek
85. Piegża
86. Pierwiosnek
87. Pleszka
88. Pliszka siwa
89. Pliszka żółta
90. Pokląskwa
91. Potrzos
92. Pustułka
93. Puszczyk
94. Raniuszek
95. Rokitniczka
96. Rudzik
97. Rybitwa białoczelna
98. Rybitwa rzeczna
99. Rybołów
100. Rycyk
101. Sierpówka
102. Sieweczka rzeczna
103. Sikora czarnogłówka
104. Sikora uboga
105. Sikorka bogatka
106. Sikorka modraszka
107. Skowronek
108. Słowik szary
109. Sokół wędrowny
110. Sójka
111. Sroka
112. Srokosz
113. Strzyżyk
114. Szczygieł
115. Szpak
116. Śpiewak
117. Świergotek łąkowy
118. Świstunka
119. Trzciniak
120. Trznadel
121. Turkawka
122. Wilga
123. Wrona siwa
124. Zaganiacz
125. Zięba
126. Zimorodek
127. ŻurawTemat: GIS, SIT, SIP - czyli o czym mowimy?
| Uważam, że nie ma czegoś takiego!
| GIS bazują na mapie numerycznej, a mapy numerycznej nie dotyczy termin
| skala. Cyfry określające położenie danego punktu nie mają skali.

nie mieszajmy z gisem mikroswiata i nieskonczonosci, czy chcemy czy nie, na
mapach analogowych, czy numerycznych pokazujemy rzeczywistosc taka jaka
widzimy i jaka ewentualnie mozemy zmierzyc. Nasze mozliwości z jednej
strony, a oczywiscie potrzeby okreslonej dokladnosci definiuja dokladnosc
polozenia elementow znajdujacych sie na danej mapie. Jak pisze Rafal
oczywiscie jest to "spiesze z odpowiedzia - jest to skala generalizacji
;-)",
mozna ewentualnie uscislic ze jest to skala progu generalizacyjnego
przyjetego
przez tworcow danej mapy (niech bedzie ze numerycznej). Nie bedziemy chyba
 twierdzic, ze mapa dzialki pana iksinskiego i mapa wystepowania bociana
 bedzie wykonana z ta sama dokladnoscia lokalizacji i nie mozemy tu mowic
 o roznych "skalach opracowania".

| problem pojawia się dopiero w momencie graficznej prezentacji mapy w
| postaci rysunku.

" graficzna prezentacja mapy w postaci rysunku"  hm.... Problemem moze byc
ewentualnie prezentacja w skalach mniejszych od skali opracowania, ale do
tego sluzy generalizacja, kartograficzna na przyklad.

| Co się zaś tyczy danych rastrowych, to nie są one częścią mapy
| numerycznej. Mogą być elementem systemu GIS

dlaczego numeryczny model terenu, powierzchnia statystyczna wyliczona metoda
krigingu, rozmieszczenie typow gleb, itp nie moga byc zapisane w formacie
rastrowym i nazywac sie mapa numeryczna to nie wiem. ?

Wreszcie na koniec , a jak sie ma GIS, SIT, "mapa numeryczna" do
przestrzennej bazy danych?

Pozdrowienia
Robert Hildebrand

ps wreszcie cos ruszylo, 12 postow na tak jakze teoretyczny temat.

Temat: [cb] BOCIAN - 0:1:2221735
Nazwa serwera + IP: 193.42.218.17:27015 from Dark Side Sponsored by cda.pl @ pifpaf.pl
Data zdarzenia: wczoraj
Nick podejrzanego: BOCIAN
STEAMID: 0:1:2221735
Ewentualny rodzaj czitu: Wallhack , noflesh , z jadna akcja cos nie tak z recoilem moze ejmbot ?
Kto zlapal: pimpstyLe
Link do dema: www.kogurski.neostrada.pl/fds.rar
Link do screena/profil gracza: jak sie potwierdza moje podejrzenia to podam
Opis podejrzanych akcji (REQ)/code] Sa dwa dema 2 dziwne wedlug mnie
~ 522;20-522:27 - O tu chyba pomylil sciany : D
~ fds2.dem:
529:48:00- Pierwsza akcja, s&sup3;ysza&sup3; goœcia który idzie na radio ? bo delikatnie celownik da&sup3; w prawo, zobacz&sup3; na wh teg dalej odrazu minialnie celownik w po czym ten z radia dostaje idealnego hs ... jakby go wyczekiwal ; o.
529:48:00-
Tu rzuca flesh okej,cofa sie kuca i dziwnie patrzy na sciane ? szuka&sup3; tu czegos na tej scianie ? moze jakiegos rysunku z przedszkola, gdy juz po ciaglym skanowaniu sciany zobaczyl naszego na wh nagle pyk celownik w jedym miejscu stoi i czeka az wyjdzie ... chcialbym dodac sposob w jaki go zabija wygladem przypomina ajma ale czy to ajm nie wiem.
fds1.dem
521:17 - Podchodzi w domek prawie do wyjscia, myslac ,ze uda mu sie zobaczyc stojacego mnie przy scianie, lecz nie wychodzi mu to, cofa sie rzuca flesza mi prosto na ryj ; o i udajac ,ze chce patrzec gore zabija mnie reflexem Luq'a bez obrazy Luq : )
524:15 - tu chcialem zwrocic uwage ,ze nie widzi mnie na wh bo mnie tam nie ma i nie ogarnia tego rogu tak ... i sie nie wychyla powoli nie cofa sie i nie rzuca flesha to dziwne conie ?
523:24- tu sie akcja zaczna nie trzeba opowiadac fajny skan na pochylni jak zabija tego po prawej ; o
z tego dema fds1 nie moge wiecej akcji opisac bo neistety tylko 7 rund zostalo nagrane ...

// pimpstyle (dziekuje ci GUNIOo za konto)Temat: GIS, SIT, SIP - czyli o czym mowimy?
Biję brawo koledze !!!
100% na temat.

Pozdrawiam
Wojtek


----- Original Message -----

Sent: Monday, June 19, 2000 4:45 PM
Subject: Re: GIS, SIT, SIP - czyli o czym mowimy? skale

| Uważam, że nie ma czegoś takiego!
| GIS bazują na mapie numerycznej, a mapy numerycznej nie dotyczy termin
| skala. Cyfry określające położenie danego punktu nie mają skali.

nie mieszajmy z gisem mikroswiata i nieskonczonosci, czy chcemy czy nie,
na
mapach analogowych, czy numerycznych pokazujemy rzeczywistosc taka jaka
widzimy i jaka ewentualnie mozemy zmierzyc. Nasze mozliwości z jednej
strony, a oczywiscie potrzeby okreslonej dokladnosci definiuja dokladnosc
polozenia elementow znajdujacych sie na danej mapie. Jak pisze Rafal
oczywiscie jest to "spiesze z odpowiedzia - jest to skala generalizacji
;-)",
mozna ewentualnie uscislic ze jest to skala progu generalizacyjnego
przyjetego
przez tworcow danej mapy (niech bedzie ze numerycznej). Nie bedziemy chyba
 twierdzic, ze mapa dzialki pana iksinskiego i mapa wystepowania bociana
 bedzie wykonana z ta sama dokladnoscia lokalizacji i nie mozemy tu mowic
 o roznych "skalach opracowania".

| problem pojawia się dopiero w momencie graficznej prezentacji mapy w
| postaci rysunku.

" graficzna prezentacja mapy w postaci rysunku"  hm.... Problemem moze byc
ewentualnie prezentacja w skalach mniejszych od skali opracowania, ale do
tego sluzy generalizacja, kartograficzna na przyklad.

| Co się zaś tyczy danych rastrowych, to nie są one częścią mapy
| numerycznej. Mogą być elementem systemu GIS

dlaczego numeryczny model terenu, powierzchnia statystyczna wyliczona
metoda
krigingu, rozmieszczenie typow gleb, itp nie moga byc zapisane w formacie
rastrowym i nazywac sie mapa numeryczna to nie wiem. ?

Wreszcie na koniec , a jak sie ma GIS, SIT, "mapa numeryczna" do
przestrzennej bazy danych?

Pozdrowienia
Robert Hildebrand

ps wreszcie cos ruszylo, 12 postow na tak jakze teoretyczny temat.


--
Archiwum listy dyskusyjnej pl-comp-gis
http://www.newsgate.pl/archiwum/pl-comp-gis/

Temat: Wystawa - Na skrzydłach przeszłości

Na skrzydłach przeszłości

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza na nową wystawę czasową "Na skrzydłach przeszłości. Motywy ptaków na zabytkach archeologicznych z ziem polskich (XI w. p.n.e.-XVII w. n.e.)", która zostanie otwarta 1 lipca. "Zamiłowanie do archeologii i przyrody, a szczególnie ptaków, zaowocowało powstaniem wystawy zatytułowanej Na skrzydłach przeszłości, która łączy te dwa, jakże bliskie sobie światy. Oba pełne są tajemnic, zagadek i nie odkrytych jeszcze przestrzeni - wyjaśnia kurator wystawy, Tomasz Skorupka. - Oba skrywają nieocenione skarby, które należy odpowiednio chronić, by móc przez długi czas cieszyć się ich pięknem i niepowtarzalnością".

Jak wyjaśnia, niektóre gatunki uważano dawniej za święte, otaczano prawdziwą czcią, w innych widziano bogów lub dusze zmarłych ulatujące w zaświaty. Są takie, na które polowano i takie, które udomowiono.

"Wierzono, iż jaskółki przepowiadają pogodę, bociany zwiastują wiosnę, a pohukiwanie sowy - nieszczęście. W dzisiejszych czasach ptaki nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. W Wielkiej Brytanii narodził się birdwatching, czyli amatorskie obserwowanie ptaków połączone najczęściej z ich fotografowaniem" - przypomina Tomasz Skorupka.

Ptaki były popularne także w pradziejach. Dla wielu twórców stanowiły źródło inspiracji, a ich wizerunki lub figurki umieszczano m.in. na skałach, narzędziach i biżuterii, naczyniach codziennego użytku i takich, które wykorzystywano podczas rytualnych obrzędów. "Pierwsze znane wizerunki tych skrzydlatych istot pochodzą z paleolitu - opowiada kurator. - W jaskini Lascaux we Francji jeden z rysunków przedstawia zabitego człowieka, bizona oraz właśnie ptaka. Na terenie ziem polskich w neolicie i we wczesnej epoce brązu przedstawienia ptaków pojawiają się niezwykle rzadko, częściej znaleźć można ich kości w grobach lub na osadach. Dopiero w późnej epoce brązu, od której rozpoczynamy wędrówkę w przeszłość, świat ptaków stworzonych ręką człowieka zaczyna zaskakiwać swym bogactwem i różnorodnością".

Uzupełnieniem wystawy jest kolorowy katalog, w którym zostały krótko omówione wybrane zagadnienia z zakresu literatury, sztuki, łowiectwa czy kulinariów, a także fotografie zabytków i ptaków współczesnych.

Ekspozycję "Na skrzydłach przeszłości. Motywy ptaków na zabytkach archeologicznych z ziem polskich (XI w. p.n.e.-XVII w. n.e.)" będzie można zwiedzać do 30 września. BSZ

PAP - Nauka w Polsce


źródłoTemat: Czy Chrystus na krzyżu miał u boku sakiewkę

Amd, po twojej wypowiedzi przyszła mi do głowy taka historia, podobno prawdziwa.

Po ceremoni ślubu kościelnego goście spytali czy mogę chwilę zostać w kościele bo pada na zewnatrz. I ksiądz się zgodził. Towarzystwo długo nie wychodziło i nawet atmosfera zaczęła się robić weselna - życzenia, śpiewy, nawet ktoś kieliszki i coś do picia wyciągnął. Ksiądz był zbulwersowany i kazał się im wynieść z domu bożego. Na to ktoś powiedział "Chrystus był na weselu w Kanie Galilejskiej, więc zabawa nie może być mu niemiła". Ksiądz na to: "Tak, ale tam nie było najświtszego sakramentu". Czy to brak refleksu, czy coś poważniejszego?

Nie wiem dlaczego mi się ta historia przypomniała? Może dlatego, że ta współczesna otoczka, tytułomania tzw. hierarchów kościoła, wygląda jakby działa się w oderwaniu od tego co mówił Chrystus, o ile oczywiście wierzyć, że biblia jest w ogóle oryginalna.


Być może Biblia nie jest oryginalna (choć nie za bardzo pojmuję te słowa ) ale tak jakoś trzymam Pismo Święte na honorowym miejscu w domu... ot tak... z przyzwyczajenia.
ps
Ten ksiądz zapewne nie miał poczucia humoru... wielu takich "urzędników" pałęta się po różnych urzędach.
A tak w ogóle przypomniał mi się pewien rysunek. Są tam dwa wzniesienia a pośrodku przepaść. Kładką jaką możemy przebrnąć tę otchłań jest krzyż czyli wiara w Chrystusa (raczej bez sakiewki). Tego się staram trzymać choć kiepsko mi to wychodzi potwornie... przynajmniej wierzę w Jego litość nademną. A, że trzeba Boga odnajdywać wszędzie, to wystarczy parę fragmentów chociażby właśnie ks Jana Twardowskiego:

kocham kościół ubogi
zagrożony
jak bocian na cienkiej nodze
w głodującej Afryce...

Matko mówiła niewidoma dziewczynka
tyląc się do jej obrazu
poznam Cię światełkami palców

W każdym razie staram się nie pogruchotać tej kładki z krzyża...
Temat: Jaki silniczek jest lepszy 2.0 DOHC czy 1.4 16V Rovera??

jak rover mial spelniac normy jak od 93' nic w nim nie zmienili ?

he he he bo nie musieli nic zmieniac ,
chyba ze jako zmiane uznasz np. zastosowanie plastykowego kolektora ssacego
ale to zreszta raczej nie po to byla ta zmiana i sam powem ze dokladnie nie wiem moge tylko przypuszczac
jak nie wierzysz to sobie przejzyj wyniki kontroli spalin jakie powinien posiadac rover


plywajace tuleje - w skodzie byly wybijane tuleje

a w roverze to niby jakie sa wysadzane ????
nawet procedura ich ewentulanej wymiany jest ladnie opisana w ksiazkach wraz z rysunkami


potencjalne" zrodlo wyciekow to znaczy takie w ktorym moga wystapic

tak owszem ale to znowu sie tyczy KAZDEGO obecnie produkowanego silnika, nie wiem czego to generalizujesz tylko do rovera


u twojego ojca nie ma ani kropli ,a u kogos innego moze byc fintanna z kazdej szpary

to napisze tak u ojca, u mnie, i u brata


a nie kupilem go bo zarowno w zakupie i eksploatacji jest drozszy.

Guciu bocian kiedys ladnie napisal ze za zaoszczedzone paliwo w ciagu nie pamietam jlu, powiedzmy 40 tys. km kupujemy sobie drugi taki silnik nawet gdybys trafil na wyjatkowo pechowy egzemplaz to ma byc droga eksploatacja ??

ja wam podaje ceny czesci, i co kosztowalo przyklady a wy dalej swoje
nie moge obalic tego mitu u was ze rover drogi jest

co jest obecnie drogie do rovera ??
czekam na propozycje to zweryfikuje wasze informacje
obecnie jest bardzo duzo elementow uzywanych

do tego najpowazniejsza usterka w tym silniku jest uwaga
uszczelka pod glowica
i czujnik PWK dostepny obecnie na allegro za uwaga kosmiczna cene 80 zl
bo takie p.i.e.r.d.o.l.y jak stukajace hydrauliczne popychacze czy falowanie obrotow i tym podobne rzeczy ktore najczesciej ustepuja po przeczysczeniu nawet sie nie licza bo nie powoduja unieruchominia samochodu

owszem droga jest naprawa glowna o ktorej bardzo rzadko slysze ze jest potrzebna
a jesli jest potrzebna to np w takim przypadku

ostatnio do kumpla przyjechali kolesie bo sobie zmienili pasek rozrzadu i po tym cos im zaczelo stukac na wolnych, kumpel sie pyta a na znaki ustawislicie wszystko spoko ??
oni na to : nie no tak mniej wiecej
potem jeszcze kilka przegazowek bo mysleli ze sie ulozy buhahahahah
normalnie szkoda slow efekt koncowy taki ze dziura w tloku polamane zawory

inni znowu byli u niego po szpilki i element w skrzyni korbowej w ktory te szpilki sie wkreca
zaloze sie ze pourywali szpilki tak ze im gwint tam na dole zostal bo oczywiscie dokrecali glowice takim momentem jak 1.5 czy 1.6Temat: [OPIS]"Dlawigad Wetmore"a"-Mycteria Wetmorei
Sporzadzilem opis 2 kopalnych gatunkow bocianow ze szczepu Mycterini.Opis wg. http://elibrary.unm.edu/sora/Condor/files/issues/v093n04/p1004-p1006.pdf jezeli cos sknocilem prosze o poprawienie.Wykonalem rowniez rysunki wszystkich znanych gatunkow szczepu Mycterini i niedlugo zamiescze je w dziale Galeria.
MYCTERIA WETMOREI,(Howard,1935)
Gatunek zostal opisany ze smolnych bagien Rancho La Brea,w Kalifornii (plejestocen).Znalesisko bazuje na czesci zuchwy i proksymalnym koncu tarsometatarsusa.Znaleziska te (LACM K3527,K3528) badal Storrs L.Olson(1991) i zgodzil sie z diagnoza Howarda iz byl to gatunek wiekszy od wspolczesnego dlawigada amerykanskiego -Mycteria Americana,z zuchwa znacznie mniej wykrzywiona.Grzbietowe wyzlobienie zuchwy jest glebsze i szersze.Po rozpoznaniu Olsona(1991) status gatunku odmiennego wydaje sie w pelni uzasadniony.
Dodatkowy material z plejestocenu Florydy jest rowniez dobrze powiazany z Mycteria Wetmorei na podstawie rozmiarow.Trzy okazy(dystalny koniec lewej kosci lokciowej,UF 15592;dystalna polowa prawego tarsometatarsusa z brakujacym srodkiem bloczka,UF 15593;dystalny koniec prawego tarsometatarsusa z brakujacym wnetrzem bloczka,UF 15594) z Ichetechnee River wg.Campbella(1980) nalezace do Mycteria Americana moga nalezec do Mycteria Wetmorei.Dystalny koniec lewego tibiotarsusa (UF 14907) z Aucilla River(Jefferson County) w pn.Florydzie jest w wieku okazow z Rancho La Brea
i rowniez moze nalezec do Mycteria Wetmorei (Olson,1991).
Wszystkie wyzej wymienione szczatki sa wieksze od szczatkow wspolczesnych gatunkow rodzaju poza mniejszym tarsometatarsusem(UF 15593),ktorego porowatosc zewnetrznych cz.kosci wykazuje cechy charakterystyczne dla osobnikow mlodocianych co tlumaczyloby rowniez mniejsze rozmiary.Prosta zuchwa tego gatunku bardziej przypomina gatunki
rodzaju ze Starego Swiata niz bardziej zakrzywiona zuchwe M.Americana.Rozmiarami M.Wetmorei przewyzsza wszystkie znane gatunki rodzaju,choc material gatunkow Starego Swiata jest niewystarczajacy do uszeregowania odchylen rozmiarow..Przyjmujac ze proporcje ciala u tego gatunku sa takie same jak u Dlawigada Amerykanskiego-Mycteria Americana
(najmniejszego wspolczesnego gatunku rodzaju i jedynego w Ameryce)
dlugosc ciala ptaka wynosila ok.104 -116cm.Natomiast przyjmujac ze proporcje ciala sa analogiczne do Dlawigada Indyjskiego - Mycteria Leucocephala (najwiekszego wspolczesnego gatunku rodzaju) dlugosc ptaka mogla wynosic ok.98-109 cm.Reasumujac ptak ten mial prawdopodopodobnie 98-116 cm.dlugosci co czyni go najwiekszym znanym gatunkiem szczepu Mycterini (dla porownania M.Leucocephala ma dl.93-102cm.,a M.Americana 83-102 cm).

Piotr G. dnia |20:41 18.12.2007r.|, w całości zmieniany 1 razTemat: Obserwacje ptaków [2006]
Zdaję sprawę z wycieczki w Tatry:

18.06. - para pliszek górskich na krótkim wieczornym spacerze - ujście jakiegoś potoku do Białki koło Łysej Polany

19.06. - siwerniaki dość liczne (ale nie umiem oszacować liczby) i głośne na zboczach Koziego Wierchu nad Doliną Pięciu Stawów, nad samym Wielkim Stawem pokrzywnica śpiewająca - na moje ucho bardzo podobnie do cierniówki - ze szczytu kosówki, pojedyncze pliszki górskie na potoku Roztoka

20.06. - pierwsze orzechówki, jeszcze prawie nie oglądane (ale zwróciły moją uwagę nie znane wcześniej głosy), jedna w Bukowinie Tatrzańskiej, druga koło Wierchu Poroniec; płochacz sp. koło szczytu Gęsiej Szyi (podejrzanie dużo czerni na pokrywach złożonego skrzydła) - ale pewnie jednak też pokrzywnica

21.06. - zdecydowanie najciekawszy dzień: pluszcz na Rybim Potoku między Włosienicą a Mokiem; pliszka górska - w sumie na Białce i Rybim Potoku 2 + 2 + jeden samiec śpiewający ze szczytu świerka, bocian czarny nad Mokiem, przy samym schronisku oczywiście niepłochliwe orzechówki, na wschodnich zboczach Miedzianego siwerniaki (kilka, na pewno mniej niż pod Kozim Wierchem), pojedyncza, i chyba młoda (bo mała) KOZICA u wylotu Doliny za Mnichem

Ciekawy też był birding w drodze powrotnej, gdy wracałem przez południową Polskę z nosem rozpłaszczonym o szybę pociągu. Najważniejsza obserwacja między Krakowem a Miechowem - u siedzących na drutach telefonicznych dwóch "sierpówek" uderzył mnie rudy kolor na złożonych skrzydłach i pstrokaty rysunek tamże - i choć z jadącego pociągu nie mogłem wychwycić wszystkich cech diagnostycznych pozwalających wykluczyć synogarlicę wschodnią - to jednak zakładam, że były to turkawki (moje pierwsze, podobnie jak i większość gatunków wymienionych wcześniej).Temat: Nowy Bieżanów: nocny napad dresiarzy
dac dzieciom kase zeby zamiast chlac i cpac pod blokiem mogly sobie pojechac na fantastyczne wakacje
A za co cpaja? Za pieniadze rodzicow w 90%.

chodzic do dobrej szkoly w ktorej nauczyciele to prawdziwi pedagodzy, tzn ucza a nie znecaja sie nad dzieciakami odreagowujac wlasna nieudolnosc.
W wiekszosci szkoly elitarne sa publiczne. Bez pier... , jak sie ucza to sie dostaja, dostaja stypendia itd. Jak cpaja to sie nie ucza tak?
dac im pieniadze na dobra silownie po lekcjach, zajecia gry na gitarze rysunku, dc im dobry sprzet komputerowy zeby bawily sie i graly, zamiast tluc basebolami napotkanych przechodniow....
A to co niby? Czemu ktos ma cos komus dawac? A np. roznoszenie ulotek = 50zl za jeden dzien - juz jest na miesiac boxu/ judo.
tak genialne i napewno by pomoglo...
Niekoniecznie. Jak sie caly czas dostaje cos za nic to sie w d... przewraca.

z tym ze przyczyna tego calego gowna ktore widzimy wokol siebie jest nic innego jak BRAK PIENIEDZY
bo ten system jest chory.. i ludzie po studiach i to elitarnych a nie byle jakich zapierdalaja po 10 godzin dziennie za tysiac zlotych, wiec maja w d... to co robia...i dlatego mamy takich lekarzy pedagogow itp.
Wez nie p... . Ja mam duzo kasy, a wlasnie ide dalej do pracy - maluje balkon u znajomego i mam za to peleny i co nie da sie ?
Musze krasc? Sory, mam swoja godnosc - nie jestem p.... zlodziejem. Dzieciaki widza to i wiedza ze nauka i uczciwa praca sie zarobic nie da, wiec kradna...maja inne wyjscie??? myslisz ze widzac to beda uczyc sie po 20 lat zeby zarabiac mniej niz przy lopacie!!! a o kopaniu rowow tez zapewnie nie marza...oni nie maja wyboru, zrozum...bija zeby odreagowac...jak troche zmadrzeja zaczna krasc zeby zarobic...
ten swiat jest zly....niestety
... wiec odczepcie sie od malolatow..!!!

Wez nie p.... z tym co dzieciaki nie wiedza. A zlodziejstwem da sie zarobic na zycie? Chyba nie wiesz co mowisz o "biednych" zlodziejach.
Oni kupuja zarcie za to co kradna? I tu cie zdziwie bo znam duzo zlodzieii- ale juz nie widuje sie z nimi - kiedys codziennie. I kupuja jedzenie? No chyba ubrania najnowszej kolekcji adidasa/nike, tony extaz i trawy i cox.
Jedzenie? Jestes smieszna. A ze kradna zeby utrzymac rodzine? A ile ty masz lat? Bocian im dziecko przyniusl?

Nie usprawiedliwiaj niesprawiedliwosci.
Nie po to pracuje twoj tata/mama na ciebie i probuja ci wpoic podstawowe wartosci moralne, zebys tak sie wypowiadala. Powiec zetwoj chlopiec jest zlodziejem i zobacz jak zareaguja. Jak sobie pozyjesz pare dni w towazystwie to zwatpisz w siebie, bo zlodziej nie ma honoru.

Co maja robic? A wojsko, to co?
Jak sie nie chce robic i bez szkoly chce zarobiac miliony to sie potem idzie do wiezienia.

PS. Jak dorosniesz troche to zmienisz swiatopoglad, bo prezentujesz taki do lat 17 max.

Szacunek i pozdrawaim.Temat: Jak zaczęła się wasza przygoda z przyrodą???
Trzeba daleko sięgnąć wstecz pamięcią, żeby napisać w tym temacie...
Ale warto, bo od razu stanął mi przed oczami mój niezapomniany Dziadek.
Poświęcał mi bardzo dużo czasu i nie był to czas stracony... wszystkie zabawy czegoś uczyły, wiem to dopiero po latach, kiedy Jego już od wielu, wielu lat nie ma...
W w-skim Zoo bywałam jako dziecko co najmniej raz w miesiącu, zwykle z Dziadkiem właśnie, który czytał tabliczki opisujące zwierzęta, wyjaśniał i tłumaczył ich zachowanie...
W lecie często jeżdziliśmy na wycieczki, nad wodę, czy do lasu i Dziadek starał się przekazać mi te trochę wiedzy przyrodniczej, którą miał (choć nie była ona zbyt wielka, bo był typowym mieszczuchem, nie przyrodnikiem...)
Do tej pory mam też plik obrazków, które jakimś cudem przetrwały wojnę, z rysunkami najróżniejszych zwierząt od domowych po egzotyczne, którymi graliśmy z Dziadkiem w przeróżne zgadywanki. Kiedy nauczyłam się czytać zaczęły śmieszyć mnie opisy zwierząt, zamieszczone na odwrocie obrazków, bo pisane były nieco archaicznym językiem. Może kiedyś pokaże je na forum
Przyznam się jednak, że tak jak zawsze interesowały mnie wszelkiego rodzaju ssaki, to ptaki nie mieściły się zbytnio w kręgu moich zainteresowań. Powiem więcej: jeszcze do niedawna nie wiedziałam o nich prawie nic...
Kiedyś napisałam na boksiku, że każdy mały ptak to był dla mnie wróbel, a każdy duży to orzeł I to prawda
Zaczęło się od krótkiej notki w maju 2005 w tygodniku "Przegląd", że na stronie internetowej (tu adres gniazda w Chybach) można obserwować bocianie gniazdo No i zaczęło się
Popadłam w uzależnienie od zaglądania do gniazda no a potem poszło dalej...
ksiązki, internet... rozglądanie się wokół siebie, co lata, co drepcze
Z różnych względów mam rzadkie okazje aby wybrać się gdzieś w teren, ale i tak moja wiedza, w porównaniu z tą sprzed dwóch lat, jest kolosalna (ale tylko w porównaniu, bo wiem, że wiem bardzo niewiele)Temat: Postrzelił bociana dla zabawy
Postrzelił bociana dla zabawy

Bociek z Błażowej Dolnej na Podkarpaciu był dumą całej wsi. Ale wiejski chuligan postrzelił go z wiatrówki... tak, dla hecy!Bocian od 15 lat przylatywał do tego samego gniazda. Rolnicy zżyli się ze swym skrzydlatym pupilem. Wierzyli, że przynosi im szczęście. Teraz wszyscy boją się, że spotka ich kara boska. Wszystko przez bezmyślnego chuligana – Marcina S. (17 l.). Młokos bez szarych komórek zaczaił się w krzakach na bociana i boleśnie postrzelił go z wiatrówki. Ranny ptak spadł bezwładnie ze słupa.

Marcin S. często paradował przez wieś z wiatrówką. Strzelanie do puszek i butelek mu jednak nie wystarczyło. Postanowił wypróbować swoją broń na żywym celu. Wtedy wpadł na pomysł, że zapoluje na boćka.

Z kolegą zaczaił się w krzakach w pobliżu gniazda. Kiedy zobaczył ofiarę, pociągnął za spust. Nagle w gnieździe się zakotłowało, aż posypały się pióra. Śrut trafił ptaka w skrzydło. Zadowolony sprawca chciał go dobić, ale kiedy zobaczył biegnących na ratunek ludzi, wsiadł do swojego malucha i z piskiem opon odjechał.

Postrzelony bociek był cały zakrwawiony. Kiedy dyrektor szkoły, na terenie której znajduje się gniazdo, dowiedział się o zamachu, natychmiast wszczął alarm. Wezwał policję i skontaktował się z lecznicą dla zwierząt w Przemyślu, która specjalizuje się w ratowaniu chorych ptaków.

– Mocno zżyliśmy się z naszym boćkiem. Jest naszym prawdziwym pupilem. Regularnie w szkole organizowane są specjalne bocianie akademie. Dzieciaki obserwują zwyczaje naszego ulubieńca, robią rysunki, zdjęcia, wygłaszają wierszyki. Na koniec dostają specjalne dyplomy. Wszystkie dzieci ze szkoły bardzo przeżyły ten wypadek. Codziennie dopytują się, jak czuje się nasz bociek – mówi Janusz Maciołek (47 l.), dyrektor szkoły.

Rannym boćkiem zajęli się troskliwie lekarze. Wszyscy teraz w napięciu czekają na jego powrót do zdrowia. Liczą, że przyleci na swoje dawne miejsce i dalej będzie przynosił wszystkim szczęście. Tymczasem bezmyślnym sadystą zajęli się policjanci. Marcin S. został zatrzymany. Stróże prawa odebrali mu już jego wiatrówkę.

– Odpowie za znęcanie się nad ptakiem. Grozi mu do roku wiezienia. Nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego strzelał do bociana – tłumaczy podinspektor Zbigniew Kocój, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Mieszkańcy Błażowej są wściekli. Co roku przylot bociana był dla nich wielkim wydarzeniem. Niektórzy prowadzą nawet specjalne kroniki. Zapisują, kiedy skrzydlaty gość pojawia się w ich miejscowości, ile wykluwa się piskląt, kiedy odlatuje do Afryki. Nie rozumieją, dlaczego bezmyślny bandyta postanowił skrzywdzić bociana, który przecież nikomu nigdy nie wadził.

– Czemu on to zrobił? Tego bandytę trzeba zamknąć! – mówi wprost sklepowa z Błażowej Dolnej.
[Wojciech Łaskarzewski]

ze str. http://www.efakt.pl/wydar...p?artykul=44251Temat: Ważne - przeczytaj o naszych zasadach!
Witaj Gość,

Znajdujesz się na Forum Przyrodniczym "Bocian", administrowanym przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”©. Nie znaczy to, że będzie ono wyrażało poglądy Towarzystwa – wręcz przeciwnie, gorąco pragnęlibyśmy, aby stało się platformą wymiany poglądów między ogółem przyrodników w Polsce.

Podczas korzystania z Forum prosimy o przestrzeganie zasad „netykiety”, czyli internetowego savoir-vivre, obowiązującego także na naszym Forum:

Jak pisać:

•Pisz zwięźle i na temat.
•Zanim założysz wątek sprawdź, czy temat już nie był omawiany. Użyj wyszukiwarki – link „Szukaj” w nagłówku Forum.
•Postaraj się, by tytuł wątku, który zakładasz był czytelny i zrozumiały. Np.: dobry tytuł to „Wypadł bocian z gniazda – co robić?”, zły tytuł: „Nie wiem co mam robić”, „Ratunku”, „Ważne”.
•Odpowiadając na post, cytuj tylko potrzebne fragmenty, a resztę wycinaj. Dla lepszej przejrzystości pamiętaj o objęciu cytatu znacznikami „Quote”.
•Jeśli zadajesz komuś pytanie, sformułuj je precyzyjnie.

Czego unikać:

•Nie przeklinaj.
•Nie obrażaj i nie atakuj personalnie swoich rozmówców.
•Nie podszywaj się pod innych.
•Nie publikuj komercyjnych ogłoszeń ani reklam! To nie znaczy, że nie możesz pokazać ciekawego miejsca w Internecie.
•Nie spamuj - nie zamieszczaj tej samej informacji w wielu miejscach.
•Nie publikuj wątków niezgodnych z tematyką danego subforum.
•Nie wklejaj całych cudzych wypowiedzi lub artykułów - wystarczy je omówić lub podać link z odpowiednim komentarzem - chyba, że cytowany artykuł może być wkrótce niedostępny.
•Nie pisz WIELKIMI literami - w Internecie oznacza to, że krzyczysz.
•Nie nadużywaj emotikonek przy pisaniu wiadomości. Nie pozwala to czytającemu skupić się na treści wiadomości.

Poza tym:

•Ignoruj trolle - czyli użytkowników, których jedynym celem jest dokuczanie i krytykowanie. Twoje odpowiedzi na ich posty tylko ich zachęcą do dalszej działalności.
•Uważaj z humorem i ironią! Bez osobistego kontaktu Twój żart może być odebrany jako złośliwa krytyka.
•Jeśli dyskusja przerodzi się w prywatną pogawędkę, kontynuuj ją poza forum. Służy do tego, między innymi PW – prywatna wiadomość.
•Jeśli chcesz zwrócić komuś uwagę, zrób to kulturalnie, najlepiej na adres prywatny. Staraj się doradzać innym, a nie wyśmiewać ich - każdy był kiedyś początkujący!

Pamiętaj:

Nie łam obowiązującego w Polsce prawa, w szczególności praw autorskich. Wszystkie teksty, zdjęcia, rysunki lub inne materiały zamieszczone na Forum Przyrodniczym „Bocian” są własnością ich autorów. Cytowanie wypowiedzi i wykorzystywanie wszelkich materiałów zamieszczonych na Forum możliwe jest tylko za zgodą autora z podaniem źródła (http://forum.bocian.org.pl). Jednak obserwacje przyrodnicze, podawane na Forum, pozostają wyłaczną własnością obserwatorów i - ponieważ pojawiają się często w wielu mediach elektroniicznych (strony www, listy dyskusyjne, fora dyskusyjne) - nie widzimy potrzeby podawania przy ich wykorzystaniu adresu Forum. Tym niemniej kazdorazowo nalezy uzyskac zgode obserwatora na jakiekolwiek wykorzystanie takiej obserwacji.

Wszyscy użytkownicy Forum są osobiście odpowiedzialni za publikowane przez siebie materiały, łącznie z osobistą odpowiedzialnością za nielegalne publikowanie materiałów objętych prawem autorskim. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za publikowane zdjęcia, rysunki czy jakiekolwiek inne materiały, nie bierze żadnej odpowiedzialności za łamanie przez użytkowników Forum praw autorskich osób trzecich. W razie stwierdzenia łamania praw autorskich proszę się kontaktować bezpośrednio z użytkownikiem dopuszczającym się tego czynu z jednoczesnym poinformowaniem o tym fakcie administratora Forum.

Nad przestrzeganiem powyższych zasad czuwają moderatorzy, którzy mają prawo i obowiązek ingerować w przypadku ich łamania.Temat: Projekt obserwacji kamerą
Profesor Marian Bugajski prowadzi poradnię językową na witrynie Radia *Zachód*. Okazuje wiele cierpliwości, skoro zamieszcza listy z oryginalną (błędną) treścią, często niegrzeczne (i to nie dlatego, że korespondenci chcą być nieżyczliwi, ale raczej są tacy, bo zostali źle wychowani). Śmiechy są, bo ćwiartka korespondencji (postów) jest wprawdzie zamieszczana, ale pozostaje bez odpowiedzi. Mógłby ktoś pomyśleć, że każde pytanie jest "drukowane" w całości. Ale nie.
5 czerwca wysłałem obszerne pytanie -
*************************************
Panie Profesorze! 5 czerwca 2006
Od pewnego czasu irytują mnie wyrazy *instalacja, dizajn/design, performer, projekt*.
Dwa środkowe, bowiem zastępują znane polskie słowa i są niepotrzebne (jak kiedyś *korner* i *ofsajd*). Pierwsze (*instalacja*) denerwuje, jednak tylko w znaczeniu twórczości artystycznej (zresztą odbieranej często jako "artystyczna").
Teraz furorę robi witryna podgladająca bociany w gnieździe.
I jej tytuł -
*Projekt obserwacji kamerą internetową gniazda bocianów białych „Blisko bocianów”*
Zamiast *program* albo prościej - *obserwacja kamerą...* mamy *projekt*...
A *projekt/owanie* to *plan/owanie* lub bardziej namacalnie - rysunek, np. *projekt domu*. Wytłumaczenie, że przenoszone są wzorce angielskie jest nie do przyjęcia - w końcu nauczyciele powinni tak nauczać młodzież, aby nie musieli się wstydzić za nich po przejściu na emeryturę (a oni się pewnie wstydzą znacznie wcześniej).
Parę lat temu była moda na *obraz* w znaczeniu *film* (można obejrzeć kolejny obraz znanego reżysera).
Jeśli jeszcze do tego dołożymy *dokładnie* (zamiast *tak/owszem*) ględzone wzdłuż i wszerz, to hendy opadają.
Poloniści (w tym zapewne i Pan) dość miękko reagują, aby nie narażać się obywatelom, ale przecież to językowy sabotaż! I trzeba to głośno powiedzieć!
A banki co oferują a nawet sprzedają? One sprzedają rozmaite produkty... Jak sklepy... (Mamy do zaoferowania Państwu najnowszy nasz produkt). Czy stosujemy polsko-gęsi (gęsio-polski) język?
Pozdrawiam!
***********************

Człowiek się namęczy, aby zadać w miarę rozsądne pytanie Profesorowi, a on je olewa.
Owszem, 7 czerwca zamieścił, ale okrojone -
***Panie Profesorze!
Od pewnego czasu irytują mnie wyrazy *instalacja, dizajn/design, performer, projekt*.
Mirnal 2006-06-05
Mnie też wiele rzeczy irytuje, a jezyk jest taki, jakim go kształtują użytkownicy. Serdeczności. Marian Bugajski***

I to wszystko. A wystarczy spojrzeć, że innych (mniej elokwentnych respondentów) ma w większym poważaniu, bo chociaż w całości cytuje.
Zgadzam się, że zadaję przydługawe pytania, które mogą zirytować, ale to niech Profesor napisze - *Chłopie, daj se siana. Nie będę odpowiadać na Twoje pytania*. I sprawa byłaby postawiona jasno i szczerze.

Ale wracając do rzeczy - co się dzieje z "modnymi" słowami? I co z tym projektem? Dawniej *projekt* oznaczał *plan działania na przyszłość*.